Przemówienia dla dużej grupy osób są istną zmorą. Pisanie przemówień to jednakże odpowiedni sposób, żeby przygotować się do powszechnego występu. Pisząc przemówienia trzeba pamiętać o tym, żeby były one na temat. Warto też wziąć pod uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie oficjalne, a inne w gronie kolegów. Swobodne przemowy pełne anegdot nie sprawdzą się w przypadku przemówień oficjalnych (oraz odwrotnie).
przemowa
Jednak nie wyłącznie słowa są ważne – w czasie przemowy liczy się również mowa ciała ludzkiego. Czujna obserwacja zachowań, sposobu poruszania się, dynamiki ruchu i gestykulacji bywa nieraz pewniejszym źródłem wiadomości niż najprawidłowiej opłacany oraz najpoprawniej wyszkolony szpieg. W jaki sposób to dokładnie działa oraz o czym nas zawiadamia?
http://www.przemowienia.pl/poradnik.html” title=”jak napisać przemówienie”>baza przemówień
Żeby wnikliwie poznać schemat mowy ciała wypada cofnąć się do czasów, gdy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się przede wszystkim na jednoznacznie odbieranych gestach. Krótko mówiąc – pisanie przemówień w żadnym wypadku nie musi być trudne – wystarczy skupić się na tym, co pragniemy przekazać słuchaczom oraz ubrać nasze myśli w słowa a także delikatne żarty oraz przerywniki. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej ostrożności a także szacunku. Inspiracji wolno też wyszukiwać w sieci – obecnie jest wiele witryn, które proponują gotowe przemówienia a także wiele portali, na których znajdziemy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się w związku z tym niepokoić, a jeśli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – warto to zlecić dla ekspertów.