Głównym z największych wyzwań w lwiej części miast w naszym kraju jest transport. Nasze województwa są nie dostosowane do tak ogromnego natężenia ruchu, jaki został zapoczątkowany przez wzrost ilości samochodów na polskich szosach. Przez to właśnie główną z najważniejszych kierunków rozwoju jakie powinno rozpocząć prawie każde województwo jest zainwestowanie środków w rozwój dróg i infrastrukturę komunikacyjną. Jezdnie i transport miejski to najważniejszy obszar, jaki da przestrzeń na to by zwiększyć wygodę mieszkańców a także usprawni całokształt infrastruktury miasta.

Spośród okolicznych gmin, inwestycje komunikacyjne w Krakowie mocno się wybijają. Krakowianie w plebiscycie wypowiedzieli się za metrem, jednak zanim metro powstanie, w komunikację autobusową i tramwajową oraz rozwój dróg trzeba włożyć sporo środków . Z bardziej istotnych inwestycji trzeba podkreślić:
całkowicie napędzaną elektrycznie linię autobusów – jedyną w kraju,
innowacyjne linie tramwajowe na Ruczaju,
w pełni rozwinięty dworzec kolejowy wraz z centrum handlowym.
Oprócz tego, w perspektywie rozwoju Kraków ma inwestycje w przynajmniej kilka nowych połączeń pomiędzy już istniejącymi połączeniami i remonty istniejących tras autobusowych oraz połączeń podmiejskich.
Krakowianie remontów nie lubią – problemy w komunikacji i dotarciu do pracy dają się im we znaki na co dzień. Warto jednak mieć jasność tego, że bez napraw jakość dróg nie może się poprawić i aby było wygodniej, wymagać trzeba cierpliwości.Jacek Majchrowski
Inwestycje w komunikacje to nie jedynie nowe linie komunikacji, ale również lepszej jakości powierzchnia jezdni, która będzie lepsza i odporna. (jednym z takich wzorów może być ścieralna powierzchnia drogi na skrzyżowaniu Zakopiańska – Brożka i na zachodniej drodze Wadowickiej). Jasnym jest to, że, Kraków potrzebuje dodatkowo kolejnych remontów i nowych pomysłów, by jeździło się po mieście dobrze. Nie tylko autem, ale też komunikacją miejską. Ale widać jasno, że wszystko jest na najlepszej trasie do tego, by mieszkańcom mieszkało się tu zdecydowanie wygodnie i przyjemnie.